Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

                                      | Ustaw jako startowa| Dodaj do ulubionych|Wyszukiwarka

 
..::MENU::..
 


 
 Strona Główna   
 
 Sucha Gora   
 
 Powstanie   
 
 Poczatki   
 
 Podzial   
 
 Miejsca   
 
 Galeria   
 
 Ksiega gosci   
 
 Linki   
 
 Humor   
 
 Mini slownik Slaski   


 
     
 
..::Sucha Góra::..
 

Kosciol sw. Michala Archaniola
Kościół zbudowany wlatach 1951 - 1959 (w latach 1952 - 1957 przerwa w budowie), według projektu architekta Jacka Olpińskiego. Jonsekrowany w dniu 1 listopada 1959 roku, parafia erygowana w 1957roku. Początkowo prowizoryczne wyposażenie wnętrza uzupełniano lub wymieniano w latach późniejszych, między innymi stacje Drogi Krzyżowej wykonał w 1960 roku Eugeniusz Samka, witraże zaprojektował w 1961 roku prof. J. Denke z Bytomia, a ambonę dopiero w 1973 roku S. Trzybowski. W 1983 wnętrze kościoła odbudowano.
Wnętrze kościoła jest przestronne, jasne, ze skromnym nowoczesnym wyposażeniem. Na szczególną uwagę zasługuje piękna, relifowa figura Matki Boskiej na mozaikowym tle nad ołtarzem bocznym w nawie północnej (lewej), ambona z relifowymi popiersiami czterech Ewangelistów (aktualnie zmieniona) oraz barwne witraże z symbolami Eucharysti oraz pracy ludzkiej. Po prawej stronie znajduje sie nowy ołtarz serca Pana Jezusa jest wykonany z mozajki ściennej.


Kapliczka Najswietrzej Mari Panny
Kaplica zbudowana przez mieszkańców wsi w 1896 roku. Brak danych o autorze projektu i pierwotnym wyposażeniu. Wiadomo tylko, że mistrz murarski Hoffman nadzorował jej budowe. Kapliczka została wybudowana dzieki ofiarności mieszkańców. Podobno nawet Żyd (Henryk Jakubowicz) złożył ofiare na ten cel. Od 1950 roku służyła jako salka katechetyczna do czasu wybudowania kościoła w Suchej Górze. Remontowana po 1957.Posiada ona około 50 miejsc stojących, a jej powierzchnia to 32 m2.
Wewnątrz kaplicy niewielki ołtarz utrzymany w stylu neobarokowym. W nim figura N.M.P. z Dzieciątkiem oraz dwa adorujące anioły. Całość rzeżbiona w drewnie i barwnie polichromowana. Pozostałe elementy wyposażenia są nowe. Kapliczka została wyremontowana w 1995 roku firma "JOPEK" wyłożya na remont dachu, a w 1999 roku wymieniono dzwi i okna.